HAKKIMIZDA

 
mescid4.jpg
KURULUŞ

Derneğimiz 1991 senesinden bugüne Essen'de aynı mekanda hizmet vermektedir. Bina satın alınıp erkekler ve hanımlar için birer mescitten ibaret olacak şekilde hazırlanmıştı. Sonraki yıllarda Kız Talebe Yurdumuz açılmış ve o günden bugüne camimiz Essen'deki Müslümanlara hizmet vermektedir.

 

Derneğimiz 2005 senesinde “Integration und Bildungszentrum Essen e.V.” adı altında dernek tescil siciline kaydedilmiştir.

Derneğimiz bağımsız, umuma hadim ve siyaset üstü bir dernektir. İslam Kültür Merkezleri Birliği Kuzey Ren-Vestfalya Eyalet Birliği'nin üyesidir. Böylece ülke çapında en eski İslami teşkilat olan ve 1973 yılında kurulan İslam Kültür Merkezleri Birliği (VIKZ) üyesidir.

 

FAALİYETLERİMİZ

Derneğimiz dini, sosyal ve kültürel alanda hizmet vermektedir. Faaliyetlerini Federal Almanya Anayasası'nın §140 maddesine uygun bir şekilde islami cemaat olarak sürdürmektedir.

Hedefimiz bulunduğumuz şehirde yaşayan müslümanların dini ihtiyaçlarına destek olmak ve onlara dini, sosyal ve kültürel alanlarda faaliyetler sunarak hizmet etmektir.

IMG_0591.JPG
 
BİRLİK ve BERABERLİK

İlçemizde karşılıklı saygı ve barış içinde bir arada yaşamanın yanı sıra kamu yararına hizmeti teşvik etmek günlük çalışmalarımızın önemli ilkelerindendir. Bu nedenle belediyemiz ve şehir halkıyla birlikte çalışmalarımız sürmektedir.

"Kommission Islam und Moscheen in Essen" ve "Essener Verband der Immigrantenvereine"nin üyesiyiz ve bir çok cami, kilise ve bölgedeki diğer dernekler ile çeşitli etkinlik ve faaliyetler düzenliyoruz.